TheGrue.org
Fakro
NOVITUS

Zapisy! III Bieg i Rajd Kurierów Sądeckich 28.04.2018

Właśnie ruszyły zapisy na III edycję Biegu i Rajdu Kurierów Sądeckich. Organizatorem całej sprawy jest Stowarzyszenie Visegrad Maraton Rytro przy współpracy z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim Oddział Beskid w Nowym Sączu oraz sądeckim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Jak co roku uczestnicy rajdu wyruszą z pod Dworca PKP w Rytrze, a dwie godziny później wystartują biegacze w kierunku Schroniska na Przehybie starą  kurierską ścieżką. 2 godzinna przerwa między startem rajdu, a biegu wynika z odległości jaką do pokonania będą mieli uczestnicy imprezy gdyż jest to ok. 11km i ok. 800 m wzwyż. Chodzi o doping dla biegaczy na trasie i o to aby obie grupy zdobyły Schronisko na Przehybie o podobnej godzinie gdyż później odbędzie się prezentacja na temat Kurierów pochodzących z Ziemi Sądeckiej. Co roku zapraszamy na tą uroczystość rodziny kurierów by także opowiedziały co nie co na temat członków swojej rodziny, którzy tak pięknie zapisali się w historii Polski.

Trasa zarówno rajdu jak i biegu poprowadzi z pod ryterskiego Dworca PKP (tak jak to było przed wojną, gdy przyszli kurierzy wysiadali z pociągu i rozpoczynali bieg na Przehybę) by dalej przez Połom z wiatrakami i ciekawą pamiątką z II wojny światowej – schronem zdobyć Kanarkówkę 671 m npm. Następnie trasa poprowadzi przez Wdżary Niżne i Wyżne pod Wietrzne Dziury 1038 m npm z których już przyjemnie, lecz nadal pod górkę pomaszerujecie lub pobiegniecie pod Schronisko na Przehybie. Tu czekać będzie już na Was pamiątkowa książka w której odnotujecie swój czas marszu lub biegu, będziecie się mogli posilić, posłuchac ciekawej prelekcji by na koniec miło zakończyć dzień przy ognisku, które cały czas się będzie palić.

Uczestnicy biegu w swoich pakietach startowych znajdą m.in. patriotyczną koszulkę techniczną, bon na posiłek na schronisku, a jak dobiegną do mety to na ich szyi zawiśnie oryginalny medal J Więcej niespodzianek nie zdradzamy ;)

Zapisy zarówno na Bieg Kurierów jak i na Rajd Kurierów już wystartowały. Zapisać się można pod poniższym linkiem.

PS: Warto także pamiętać, że koszulki są przewidziane dla pierwszych 150 osób które się zapiszą i opłacą do 14 kwietnia 2018 r. Także nie ma co zwlekać.

Pobierz:

 

Rekord trasy:

  • Panowie: Andrzej Długosz, czas: 00:57:58, II Bieg Kurierów Sądeckich, 15.08.2017 r. (pogoda: gorąco i parno)
  • Panie: Izabela Zatorska, czas: 01:16:16, I Bieg Kurierów Sądeckich, 07.05.2016 r. (pogoda: wzdlędnie dobrze)

 

Ciekawostki:

  • Do czego zachęcamy? „Pobij rekord trasy Ogóra i pokonaj historyczną kurierską trasę z Dworca PKP w Rytrze na Przehybę i odnotuj swój czas w pamiątkowej księdze wejść”
  • W 1940 r. czas 1 godzinę i 36 minut uzyskał Tadeusz Sokołowski „Ogór”. W 1942 r. zespół Mieczysław Chrzanowski i Jerzy Kotlarski uzyskali czas 1 godzinę i 42 minuty. Dopiero wiosną 1943 r. trójka Mieczysław Chrzanowski, Zbigniew Kmieć i Adam Krzyształowicz pobili rekord czasem 1 godzina i 27 minut.
  • Historyczny rekord został pobity dwukrotnie przez Andrzeja Długosza, najpierw w 2016 roku uzyskał rewelacyjny czas poniżej godziny 00:59:32, a w 2017 roku sam siebie pobił i  uzyskał czas 00:57:58  (dodajemy że w stroju profesjonalnego biegacza).
  • Tak więc walka z czasem na trasie biegu trwa do dziś dla każdego uczestnika, a granicą pomiędzy terażniejszością a historią jest czas 01:27:00
  • Idziemy Wam na rękę możecie biegać w stroju profesjonalnego biegacza, chociaż może są tacy co podejmową wyzwanie aby przebiec trasę w stroju z tamtych lat (1939-1945)? ;) ;) ;)

PROJEKT REALIZOWANY PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Współorganizatorzy

Partnerzy Biegów

Sponsorzy Biegów

Patronat medialny