TheGrue.org
Fakro
NOVITUS

Ostatnie zrzuty... Szczawa 30.12.2018 (niedziela)

..." Noc 28/29 grudnia 1944 roku dla bastionu " Wilga " - zrzutowiska położonego na styku Beskidu Wyspowego i Gorców, była niezwykła. Oto z dalekiego włoskiego Brindisi nadciągnęło 8 samolotów - typu Halifax i Liberator - z elitarnej polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Których zadaniem było zrzucenie zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem.

Jednym zdaniem wszystkim tym czego potrzebowali żołnierze 1 PSP AK. Za sterami Halifaxa LL118 " C "  zasiadał mjr. Antoni Tomiczek - który jak się później okazało na Polankach Szczawskich dokonał ostatniego zrzutu zaopatrzenia dla polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Ten legendarny pilot w 2008 roku wrócił na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia..

Od ponad 5 lat nasze Stowarzyszenie w ścisłej współpracy z emerytowany pilotami wojskowymi i cywilnymi zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków, oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991,jak również władzami Gminy Kamienica i OSP Szczawa,  przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed ponad 70 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak gen. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, ich współpracowników, rodzin..

Co roku odtwarzamy przyjęcie i zabezpieczenie zrzutu, prezentujemy broń i wyposażenie żołnierzy 1 PSP AK, jeśli tylko pogoda pozwala następuje przelot samolotów ( często unikatowych egzemplarzy ), które co nieco zrzucają dla najmłodszych ;-). Oczywiście dla wszystkich czeka ciepły posiłek i herbata.. Wszystko to w przepięknej górskiej scenerii :-)..."

Zaprasza Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Współorganizatorzy

Partnerzy Biegów

Sponsorzy Biegów

Patronat medialny